Tee koos lastega soolataignast voolimismass ja kemikaali vaba liim/lima

Kahjuks elame maailmas, kus saaste ja ohtlikud ained ümbritsevad meid igal pool ja iga päev! Ei tasu loota, et lastele mõeldud tooted kuidagi ohutumad on. Seega, kui soetad lastele kunsti-ja meisterdamistarbeid, siis palun loe väga hoolikalt, mida need sisaldavad! 
Hiljuti sai valmis Balti Keskkonnafoorumi poolt koostatud eestikeelne juhendmaterjal "Vabanege ohtlikest ainetest oma kodus". Lastetoa kohta on seal ka eraldi peatükk, kus muuhulgas kirjas, et vältida tuleks Cernit savi, PVCd sisaldavat voolimismassi (ftalaatide ja muude plastifikaatorite ohu tõttu) ja voolimissavi (pliisisalduse tõttu). Valida tuleks veepõhised lastele mõeldud värvid ja lastesõbralikud lahustivabad liimid. Ettevaatust viltpliiatsite ja värvipliiatsitega! Need võivad sisaldada aineid, mis võivad põhjustada allergiat ja olla kantserogeensed. Enne nende ostmist küsige tootjalt lisateavet või uurige internetist sellealaste testide kohta, nt Saksa veebilehed https://www.test.de/ ja https://www. oekotest.de/.

Mulle tundub, et lihtsam on teha voolimissavi aga ka nt liim ise, sest siis ei pea tikutulega ohutuid tooteid taga otsima ja süda on rahul, et midagi ohtliku nendes sees ei ole. Lisaks on mõlema asja tegemine nii lihtne, et edukalt saab protsessi lapsed kaasata!
Meie tegime Montessori mänguhommikul soolataignast siile ja muid loomi. Eelnevalt tegin ise valmis kemikaalivaba liimi, millega puulehed papile liimisime. Isetehtud liim liimim ideaalselt paberit, aga ka puulehed võtab enamvähem kinni. Lihtsalt peab veidi kauem ootama. Kui muidugi keegi lehti ära sikutama hakkab, siis tulevad lahti küll. Paber seevastu nii kõvasti kinni, et seda enam pärast kuivamist ära ei sikuta.

Soolataigna retsept

2 klaasi jahu
1 klaas soola
1-2 tl kurkumit (kollane värv) või nt kakaod (pruun värv)
1 klaas vett
1,5 spl õli

Sega omavahel kuivained. Lisa vesi ja sool. Vett soovitan lisada alguses pigem vähem ja lisada vajadusel juurde. Mass peaks olema konsistendilt nagu voolimissavi ikka. Parajalt pehme, et saaks voolida. Kui on liiga pehme, siis on keeruline kujusid nt piparkoogivormidega välja lõigata. 
Soolataigen kivistub mõne päeva jooksul ka õhu käes. Mida väiksem kujuke, seda kiiremini. Kes tahab, siis saab kujusid ka ahjus küpsetada. Ise ei ole ahjus katsetanud, aga Google ütleb, et u 100 kraadi ja 1,5 tundi. Pigem madalam temperatuur ja pikem aeg.Kemikaalivaba liim ehk kliister ehk lima

Vajad vett ja kartuli- või maisitärklist.

1. Sega 2 supilusikat tärklist 1/2 klaasi külma veega.
2. Keeda 1/2 liitrit vett potis.
3. Vala hoolega segades külmas vees lahustatud tärklis keevasse vette.NB! Sega pidevalt ja hoolega. Ära keeda, vaid sega vajaliku tihedusega kisell ning tõsta pott tule pealt. Segu pakseneb päris kiiresti.

Kui liimi jääb üle, siis see on suurepärane kodutehtud lima:)

Eelmine
Tee ise (koos lastega) salvrätitehnikas kaunistatud purgid
Järgmine
Hakkame santima!

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: