Tee ise tahke šampoon ja kehakoorija

Lõpuks sain ühe hea tahke šampooni retsepti! Autor on Relumee. Ja kehakoorija on ka tahkel kujul hoopis mõnusam! Proovige järele;)
"Tahkel kujul on kõiksugu šampoonid, palsamid, seebid 5 korda keskkonnasõbralikumad kui vedelal kujul! 

Esmalt kulub dušigeeli tootmisele oluliselt rohkem energiat – umbes viis korda rohkem. Teiseks on vedelseebil kuni 20 korda rohkem pakendimaterjali kui ühel tagasihoidlikul seebil, mida sageli müüakse pappkarbis või lausa lahtiselt. Kuna vedelseep ja šampoon koosnevad suures osas veest, siis suurendab nende ökoloogilist jalajälge ka transport. Mööda maailma veetakse ringi põhimõtteliselt vett ja kas keskkonnale kahjulikke plastpudeleid või raskeid klaasanumaid. Kui need pudelid jõuavad lõpuks meie vannituppa, siis me kaldume kasutama palju rohkem vedelat kui tahket seepi – umbes seitse korda rohkem ühe pesemise ajal. Selle põhjustavad, kas liiga suuri koguseid andvad pumbaga dosaatorid või lihtsalt halvad harjumused.

Tervise seisukohalt ei tasuks unustada, et dušigeelid on tavaliselt naftal baseeruvad. Lisaks leidub nendes veel mitmeid küsitavaid kemikaale, sealhulgas parabeenid ja muud säilitusained (mis võivad segada hormonaalset tasakaalu), pindaktiivseid aineid (mõned saastavad meie veekogusid) ja ftalaate (hormoonid taas). Tavalised seebid, tahked šampoonid näevad võrdluses palju palju puhtamad välja. Need ei sisalda lisaaineid, nagu naatriumlaurüülsulfaat või ammooniumlaurüülsulfaat, mis võtavad juustest nende loomulikku niiskust. Seetõttu ei vaja paljud ka tahket šampooni kasutades palsamit (mis on ka keskkonna seisukohalt lisakokkuhoid)." (Slow,2017)


Dušigeeli ei ole kasutanud ma Örrekese loomishetkest ehk aastast 2010. Tegime siis ja teeme siiani seepi ise.
Tahke šampooni ja palsami avastasin u 2 aastat tagasi. Kui muidu pesin juukseid üle päeva, siis nüüd 1 kord nädalas! Kuna mul on väga paksud juuksed, siis on see päris korralik ajavõit!

Tahket šampooni ja kehakoorijat on mugav reisile kaasa võtta.
Tahkest šampoonist jätkub kauemaks kui vedelast šampoonist.
Tahke šampooni ja palsami kasutamine on väga lihtne. Tuleb lihtsalt seda natuke pealael märgadele juustele hõõruda ja tekkinud vahuga juuksed puhtaks pesta.

Olen proovinud Nurme šampooni, aga seda ei saanud ma juustest hästi välja. Pikalt kasutasin Diomina tooteid. Olin väga rahul, aga siis hakkasin täpsemalt nende koostist uurima ja tuli välja, et mõni aine võiks seal ikka olemata olla. Vahepeal ostsin ühe šampooni Elamise Kergusest, aga selle lõhn oli minu jaoks liiga tugev. Väga rahul olen Eesti tootja Kokos tahke šampooniga. See peseb hästi, ei sisalda mingit jama, on võimalik osta täitepakendit. Kunagi proovisin ka Kokose pulbrišampooni, aga seda ei olnud mugav kasutada, sest see tuli veega segada ja siis 10 min oodata. 10 minutit on lastega peredes väga pikk ja väärtuslik aeg:)

Kuna aga kreemid, kehakoorijad, seebid, huulepalsamid teen endale ise, siis otsisin juba ammu tahke šampooni retsepti! Siin ta on:)

Tahke šampooni retsept

50 g SCI (Sodium Cocoyl Isethionate)-kookosõlist saadud ja kõige leebem pindaktiivne aine, mida šampoonis kasutada.
15 g kookosrasva
25 g vett
20 g rhassoul savipulbrit
10-15 tilka lõhnaainet

SCI käsitlemisel kasuta maski ja ava aknad. See on väga peenike pulber ja sisse hingata ei ole hea mõte.

1) Kaalu vesi ja SCI ja sulata vesivannil. 
2) Lisa kookosrasv ja lase sulada. Mina sulatasin kookosrasva eraldi potis, aga võid ka kõik ühes potis sulatada.
3) Sega sisse savi ja lõhn. Tegutse kiiresti, sest vedelamat massi on lihtsam vormidesse valada.
4) Vala vormidesse.
5) Lase ööpäev taheneda.


Tahke kehakoorija retsept

45 g kakaovõid
5 g kookosrasva
4 g mesilasvaha
2 g kuivatatud lilli (võib ka ära jätta)
84 g suhkrut
8 tilka meelepärast lõhna

Sulata vesivannil kakaovõi, kookosrasv ja mesilasvaha. Sega sisse suhkur, lilled ja lõhn. Vala silikonist vormidesse. 

Kasuta dušši all nagu tavalist seepi. Kreemitamisega ei pea pärast vaeva nägema, sest kakaovõi ja kookosrasv on juba selle töö ära teinud:) Minusugusele laisale kreemitajale on see ideaalne valik!

Kellele hakkas kosmeetika tegemine meeldima, siis blogist leiad ka deodorandi ja seebi tegemise õpetuse:

Tee ise looduslik deodorant
Tee ise seepi
Eelmine
Tee ise Montessori liivapaberitähed ja ladumistähed
Järgmine
Tee ise ohutud kodupuhastusvahendid

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: