Juuretisega sai ehk Hapusai

Millalgi jõulude paiku ajas mu sõbranna Anne kokku pundi tüdrukuid, et kõiksugu ökotooteid koos teha. Tegime mesilasvahakangaid, kehakoorijaid, deodorante ja juuretisega saia. Väga äge üritus oli!

Hea mitu kuud on möödas, aga saiategu on nüüd meie peres kui mitte igapäevane, siis iganädalane tegevus kindlasti:) Siinkohal tahan tänada Kristiinat, kes meile sellel tüdrukute ökoõhtul saiategu õpetas ja kes hiljem mulle kõiki oma saiaküpsetamisega seotud teadmisi jagas! Ja nii umbes miljonile küsimusele vastas:) 
Nagu juba aru saite, siis tegu ei ole mitte pärmiga kergitatud vaid juuretisega hapendatud saiaga. Hapusai koosneb vaid juuretisest, veest ja jahust. Kuna naturaalne taigna hapnemine, mis võtab aega terve öö, muudab jahu mineraalid kehale paremini omastavaks, siis on juuretisega sai tervislikum kui kõiksugu pärmitooted. Hapusai on ka toitainerikkam ja lihtsamini seeditav, väidetavalt ka gluteenitalumatutele. Hapusaia glükeemiline indeks on madalam ehk tõstab veresuhkru taset aeglasemalt võrreldes pärmiga tehtud saiaga.

Kõigepealt juuretisest

Mina sain oma juuretise Kristiinalt. Ise juuretise tegemine on u 2nädalane protsess. Õpetusi on internetis palju. Ma mingi hetk proovisin, aga teades minu püsimatust, siis oli see juba ettemääratud ebaõnnestumisele. Ühesõnaga, kes juuretist soovib, siis minu käest saab ja täitsa tasuta:) Tallinnas saab juuretist ka restoranist Tsunft. Viimati maksis 2€.


Kui sul nüüd kodus juuretis olemas on, siis palju õnne, see on nagu sinu uus lapsuke, kellele pead iga päev süüa andma. Mina teen nii, et igal hommikul valan juuretisepurgi peaaegu tühjaks, hästi vähe jätan põhja. Siis kaalun:
 • 25 grammi nisujahu
 • 25 grammi täistera nisujahu või täistera speltajahu
 • 50 grammi vett
Sellest kogusest saan kenasti ühe saia juuretise. Kui tahan nt 2 saia teha, siis kaalun lihtsalt topelt kogused. Vee ja jahu vahekord peab oleme 1:1.

Juuretise purki hoia pimedas kapis. Kaas jäta irvakile või kasuta kaane asemel hoopis õhku läbilaskvat riiet. Juuretis peab õhku saama.

Selle juuretisega, mis hommikul purgist ära võtan, olen siiani teinud kolme asja:
 • Juuretise pannileib. Lisan juuretisele kuivatatud ürte ja praen panni peal õlis. Söön dipikastmega. Alguses oli päris mõnus, aga mingi aeg viskas maitse üle. Sellel selline spetsiifiline hapu maitse.
 • Juuretise pannkoogid. Eriti mõnusad ja kohevad pannkoogid. Suhkru asemel panen banaani. Holger ja Mia matsutavad kahe suu poolega:)
 • Viskan juuretise komposti.
Saiategemiseks on juuretis valmis umbes 5 tunni pärast. Selleks ajaks on hommikul kaalutud vesi ja jahu kerkinud u poole võrra ja kõik mullitab. Selle järgi saad aru, et võid saia tegema hakata. Kui juuretis kerkinud ei ole, siis suure tõenöosusega ei kerki ka sinu sai.

Nüüd hapusaia retsept

 • 100 gr juuretist
 • 330 gr vett
 • 10 gr soola
 • 300 gr nisujahu (tüüp 550 või 450). (150 gr võib asendada täisteranisujahuga, aga mul ei ole sai siis nii hästi kerkinud.)
 • 150 gr speltajahu
 1. Sega juuretis ja vesi. Lisa jahud ja sega. Kata rätikuga ja hoia soojas kohas 1 tund.
 2. Sega sool u teelusika täie veega ja lisa tainale. Venita tainast 4 küljest ja jäta sooja kohta 30 minutiks.
3. Venita tainast 4 küljest iga 30 minuti järelt veel 4 korda.


4. Pane tainas jahusele lauale ja tee veel üks venitamine. Jäta 30 minutiks rätiku alla.

5. Tee vormimine nagu videos. Vahel olen siin etapis saiale ka rosinaid lisanud:)

6. Pane saiatainas õlitatud saiavormi. Mina panen kohe sinna samasse vormi, millega järgmisel hommikul sai ahju läheb. Õlitan sellepärast, et ei peaks küpsetuspaberit kasutama:)


7. Kata sai rätikuga ja tõsta ööks külma.


8. Võta sai külmast välja, tee saiale terava noa või žiletiga pikkupidi sälk sisse. Nii kerkib sai ühtlasemalt ja näeb lihtsalt äge välja;)


9. Pane ahi 250 kraadi peale tööle ja tõsta sai koos kaane või fooliumiga kohe ahju. St ei pea ootama kuni ahi 250 kraadi saavutanud on.


10. 25 minuti pärast, kui sai on kaane all kenasti kerkinud, keera kuumus 200 kraadi peale. Eemalda kaas või foolium ja küpseta saia veel 25 minutit kuni sai on pealt kena pruun.

PS! Kui juhtub, et unustad saiataigna venitamised ära, sest lähed kogemata magama (mul on nii juhtunud, kui telefoni meeldetuletust ei pane), siis tuleb sai ikka välja. Lihtsalt ei kerki nii palju ja ei ole õhuline. Ära süüakse ikka:)

Eelmine
Looduslik deodorant nii naistele kui ka meestele
Järgmine
Üks DIY projekt, mis mind korralikult närvi ajas!

Sellel postitusel on 17 vastust

T, 2. veebruar 2021
Miks seda ülejäävat juuretist ei või biolagunevate jäätmete hulka visata?
Katrin Liivamets, 12. veebruar 2021
Aga millise retsepti järgi juuretisepannkooke teete? Pildil
paistavad väga ilusad, tahaks ka proovida :)
Signe, 16. veebruar 2021
Muidugi tohib biojäätmetesse visata aga kanalisatsiooni mitte.
Liis, 23. aprill 2021
Tere, kas ikka tohib hapusaia juuretist küsida :) Aitäh!
Jana, 19. mai 2021
Tere, kas ma palun vôiksin ka juuretist küsida? :)
Mari-Liis, 2. juuli 2021
Tere! Väga isuäratav..kas on võimalik veel juuretist saada? Tänud!
Sirli, 12. august 2021
Tere! Kui Sul ikka veel juuretist jagada on, olen väga huvitatud :) Sain eile nii head hapusaia, et nüüd tundub, et peab ikka ise ka proovima hakkama :)
Airi, 20. oktoober 2021
Tere!
Oleksin ka juuretisest huvitatud
Kaidi, 21. oktoober 2021
Tere!
Oleksin juuretisest huvitatud
Annika, 1. november 2021
Tere
Olen juuretisest huvitatud, kui Teil veel jagada on.
Aet, 7. november 2021
Tere.
Kas on vòimalik paluda juuretist?
Ettetànades,Aet
Heiki, 7. detsember 2021
Tere... Kas on veel kuidagi seda juuretist saadaval sest tahaksin ka katsetada. ostsin endale korraliku viljaveski ja teen ka jahu ise mahedast viljast.

Heiki
Riina, 14. detsember 2021
Tere! Mul on väga suur soov saada hapusaia juuretist. Äkki jääb üle.
Ly Peterson, 3. mai 2022
Tere! Kas oleks voimalik juuretist küsida?:)
Kadi, 16. veebruar 2023
Tere! Sooviksin omale uut kodulooma, ehk natukene juuretist:)
Anette, 3. märts 2023
Tere! Kui pakkumine veel kehtib, siis sooviksin ka endale juuretisepoega :)
Marge, 21. aprill 2023
Tere! Kui võimalik, oleksin huvitatud juuretisepojast :)
Email again: